Produkty Kolekcje
O nas Partnerzy Kontakt Blog Regulamin

Stolik kawowy, znajdź swój ideałOkazuje się, że wybór idealnego stolika kawowego to prawdziwe wyzwanie i poprzedzony jest zwykle długimi rodzinnymi analizami. Często mówicie nam, że zanim zdecydowaliście się na „ten jedyny” Wasza kanapa pozostawała singielką przez długie lata! Nic dziwnego. Możliwości jest naprawdę dużo, a dodatkowo Wasze potrzeby są często bardzo różne. Dlatego postanowiliśmy odpowiedzieć na kilka najczęściej pojawiających się pytań.

Kwadratowy, okrągły czy podłużny?

Tu nie ma jednej dobrej odpowiedzi! Sprawa jest całkowicie indywidualna i w dużej mierze zależy od Waszych preferencji estetycznych. Ławy o kwadratowych i prostokątnych kształtach wybierane są częściej do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz natomiast okrągła ława ma w sobie coś klasycznego przez co pasuje też do bardziej eklektycznych aranżacji. Musicie jednak pamiętać, że kwadratowy stolik np. 1mx1m będzie zawsze optycznie większy niż okrągły o średnicy 1m! Wybierając kształt stolika (kwadratowy, okrągły czy prostokątny) oraz detale wykończenia takie jak ostre lub zaokrąglone narożniki warto dobierać je z myślą o pozostałych meblach i elementach wykończenia wnętrza. Jeśli w mieszkaniu dominują obłości pewnie i okrągła ława dobrze się u Was sprawdzi, choć czasami warto też myśleć na zasadzie kontrastów;)

the-perfect-coffee-table-uncommon_6

Jeden stolik czy od razu zestaw?

Komplet 2 stolików przed kanapą zamiast 1 tradycyjnej ławy jest ostatnio bardzo często wybieraną opcją. Nic dziwnego, bo jest to rozwiązanie nie tylko efektowne, ale też bardzo wygodne. Stoliki można rozsuwać, aranżować i wygodnie rozstawiać w razie potrzeby. W ofercie Un’common znajdują się dwa takie zestawy: 1. z kolekcji FORM oraz MODERNO z kolekcji TERRAZZO. Często ciekawym rozwiązaniem jest też wybór 2 identycznych stolików. Takie rozwiązanie daje wyjątkowo elegancki i minimalistyczny efekt szczególnie przy ławach kwadratowych takich jak MOON czy DIONE. Często decydujecie się też na 2 okrągłe ławy, taki komplet możecie stworzyć na przykład z naszej najnowszej ławy OVAL GREY.

the-perfect-coffee-table-uncommon_1

Wysoki czy niski?

Musicie najpierw zadać sobie pytanie czy niedzielne śniadanie wolicie zjeść przy stole czy jednak siedząc na kanapie i oglądając telewizje? Jeśli lubicie podjadać przed telewizorem wybierzcie wyższy stolik. Głębokie schylanie się po kubek kawy może doprowadzić nie tylko do plam na kanapie i bólu pleców, ale też do niepotrzebnej frustracji. W takim przypadku polecamy stolik wysokości co najmniej siedziska kanapy, a nawet wyższy! (42-50cm) Niskie stoliki może nie nadają się do jedzenia jajecznicy, ale za to pięknie wyglądają w nowoczesnych wnętrzach i nadają im wyrafinowanego charakteru. Niskie ławy często dobierane są do kanap o niskim i szerokim siedzisku. Efekt gwarantowany!

the-perfect-coffee-table-uncommon_5

Czy marmurowy stolik będzie pasował do drewnianej podłogi?

O tak! I na tym właściwie moglibyśmy skończyć, bo prawda jest taka, że marmur świetnie komponuje się z drewnianą podłogą. Pięknie wygląda na tle deski czy francuskiego parkietu, a już szczególnie pięknie na starym parkiecie w kamienicy! Drewno i kamień to naturalne materiały, oba wyglądają elegancko i szlachetnie. To naprawdę dobrana para <3

the-perfect-coffee-table-uncommon_3

Jak duży?

Zależy to przede wszystkim od wielkości pomieszczenia i kanapy. W dużych i wysokich salonach można pozwolić sobie na większą ławę. Zbyt mały mebel mógłby wyglądać wręcz dziwacznie. Istnieje pewna zasada, która pozwala dobrać stolik tak by wraz z kanapą tworzył proporcjonalną kompozycję, ale był również wygodny w codziennym użytkowaniu. Oto złote równanie: Szerokość stolika powinna stanowić 1/2 do 2/3 szerokości siedziska kanapy. 

the-perfect-coffee-table-uncommon_2

A może tak bez stolika?

Są tacy ekstremiści, którzy rezygnują ze stolika przed kanapą. Też można, zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach, gdzie każdy wolny kawałek podłogi jest na wagę złota. Zrezygnować można ze stolika, ale przecież nie z kubka wieczornej herbaty, którą trzeba gdzieś odstawić siedząc na kanapie. Tutaj z pomocą nadejdą stoliki boczne i filary (TU znajdziesz nasze propozycje). Taki stolik z boku kanapy to kwintesencja wygody! Kubek, książka, telefon są zawsze pod ręką, a kiedy trzeba można mebel przestawić i wykorzystać w zupełnie nowym miejscu i w nowej roli!

the-perfect-coffee-table-uncommon_5a


Często mówicie nam, że nie macie wyobraźni i ciężko, Wam zdecydować, jaki właściwie mebel Wam potrzebny. Wtedy zawsze radzimy zrobić makietę! Wykorzystać tekturowe pudełka, ułożyć na ziemi koc lub gazety. Ten sposób pozwoli Wam ocenić wielkość, wysokość i kształt stolika którego potrzebujecie.Spróbujcie koniecznie, działa też z innymi meblami.
Wszystkie powyższe rady mogą pomóc dobrać Wam idealny stolik kawowy, jeśli jednak Wasza wizja jest zupełnie inna i łamie wszystkie reguły, nie szkodzi! Urządzając swoje wnętrza nie musisz kierować się żadnymi zasadami, możesz podążać jedynie za własną fantazją.

To jaki jest Wasz idealny stolik kawowy? 🙂

Ściskamy,
Gosia& Maciek